“Μετανάστες” - Δύο Πρώτα Παγκόσμια Βραβεία

Το Περιφερειακό Λύκειο Αποστόλου Λουκά Κολοσσίου έχει πάρει το " Βραβείο του Ευρωπαίου Πολίτη 2016 " για το έργο-γλυπτό <<Μετανάστες>>

Saatchi Gallery Deutsche Bank Art Prize for Schools 2016

Tο ομαδικό έργο “Μετανάστες” που δημιουργήθηκε στα πλαίσια του μαθήματος της Τέχνης, εμπνεύστηκε από το προσφυγικό δράμα και την απώλεια ζωής  που διαδραματίζεται εδώ και μήνες στα παράλια των νησιών του Αιγαίου. Στις 3.3.16, οι “Μετανάστες” διακρίθηκαν ανάμεσα σε 22.000 παγκόσμιες συμμετοχές και βραβεύτηκαν με 2 πρώτα παγκόσμια βραβεία στο παγκόσμιο μαθητικό διαγωνισμό Τέχνης «Saatchi Gallery Deutsche Bank Art Prize for Schools  2016» που διοργάνωσε η παγκοσμίου φήμης  γκαλερύ SAACHI στο Λονδίνο. Μπορείτε να δείτε τις 20 συμμετοχές του τελικού ΕΔΩ .

Οι μαθητές που εργάστηκαν υπό την επίβλεψη της κ. Πόπης Νικολάου ήταν οι Μουσκής Γιώργος, Χαμπιαούρης Χρίστος, Χαραλάμπους Χρίστος, Γιαννή Αννίτα, Παναγιώτου Παναγιώτης, Ηλία Νικολέττα, Βαρνά Λουκία και  Βασιλείου Βασίλης.