Απονομή Παγκύπριας Βράβευσης για Χρήση Καλών Πρακτικών Εθελοντισμού

Στο μαθησιακό ταξίδι της ζωής των μαθητών του Λυκείου Κολοσσίου μπήκε για καλά ο Εθελοντισμός ως τρόπος ζωής.

Οι μαθητές και καθηγητές μας κατέστησαν το σχολείο μας εργαστήρι εθελοντισμού και ενεργού πολιτότητας όπου όσοι βάζουν τον εαυτό τους στη θέση των άλλων, αποβάλλουν το εγώ τους και ζουν για το εσείς, προσφέροντας.  Είναι άνθρωποι, επειδή υπάρχουν συνάνθρωποι, υπάρχουν επειδή συνυπάρχουν.

Καθημερινά προσφέρουν απροϋπόθετα την αγάπη, τον χρόνο, τη συμπαράσταση, την οικονομική αλλά κυρίως την ψυχολογική τους στήριξη σε συμμαθητές και συνανθρώπους τους που το χρειάζονται  και σε ευπαθείς ομάδες του πληθυσμού. Επιπλέον ενημερώνουν με διαλέξεις και ευαισθητοποιούν για άτομα με ειδικές αναπηρίες, κάνουν ξεναγήσεις και αναρτούν βίντεο για τη θρησκευτική, πολιτιστική και ευρωπαϊκή μας ταυτότητα, εξωραϊζουν τον σχολικό και ευρύτερο χώρο της ευρύτερης περιφέρειας, γίνονται δότες μυελού των οστών και προσφέρουν το αίμα τους. Γιατί ακριβώς η προσωπική τους ανάπτυξη και αυτοπραγμάτωση περνά μέσα από την οδό της προσφοράς.

Όλες αυτές οι δράσεις αφού πραγματοποιήθηκαν, συλλέχθηκαν και αποστάληκαν στο Διαγωνισμό που προκηρύχθηκε από το Υπουργείο Παιδείας και τον Επίτροπο Εθελοντισμού και ΜΚΟ κύριο Γιάννη Γιαννάκη για τη σχολική χρονιά 2016-2017, βραβεύτηκαν φέτος και η απονομή της βράβευσης έγινε στις 9 Μαρτίου 2018 από τον κύριο Γιαννάκη Ευθυμίου, Επαρχιακό Επιθεωρητή Λεμεσού ο οποίος συγχάρηκε τους μαθητές μας για την εμπλοκή τους σε εθελοντικές δράσεις σε συνάντηση που είχε με όλους στο άτριο του σχολείου.

Με ακόμη μεγαλύτερο ζήλο και φέτος συνεχίζονται οι εθελοντικές δραστηριότητες στο σχολείο μας.

Την διεξαγωγή, συντονισμό και καταγραφή του όλου έργου είχαν η  Μύρια Αζά, Β.Δ. Α΄ και η Παναγιώτα Νεοφύτου-Ανδρούτσου,Θεολόγος.

• 20180309_085711.jpg
  • 20180309_085716.jpg