9 Μαρτίου 2017

Το Σχολείο μας πραγματοποίησε με επιτυχία το 35ο Επαρχιακό Μαθητικό Συνέδριο Λυκείων και Τεχνικών Σχολών Λεμεσού.  Το συνέδριο πραγματοποιήθηκε στο Θέατρο του Δήμου Ύψωνα, το οποίο μας προσφέρθηκε δωρεάν από τον Δήμαρχο Ύψωνα κ. Παντελή Γεωργίου.  Θέμα του συνεδρίου «Σύγχρονα τεχνολογικά επικοινωνιακά μέσα: αφετηρία ή τέλμα της γνώσης;»   Εισηγητές ήταν μαθητές του Σχολείου μας, της Α’ Τεχνικής Σχολής και του Λυκείου Πολεμιδιών.

Στο συνέδριο μίλησαν επίσης η Δρ Ελένη Κύζα, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια στο ΤΕΠΑΚ, και ο Δρ Αργύρης Αργυρίου, Ψυχίατρος.

Την ίδια μέρα στο Σχολείο μας από τη 2η μέχρι και την 6η περίοδο τα παιδιά  είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν για διάφορα θέματα με τον Αρχιμανδρίτη Εμμανουήλ, που δέχτηκε ομάδες μαθητών στην Αίθουσα Προβολών του Σχολείου.