Δευτέρα, 23 Οκτωβρίου 2023

Η Mole Day – η Ημέρα του MOLE - γορτάζεται από τους χημικούς της Βόρειας Αμερικής κάθε  χρόνο στις 23 Οκτωβρίου ανάμεσα στις 6.02 το πρωί και 6.02 το απόγευμα (σύμφωνα με τον αμερικανικό τρόπο γραφής των ημερομηνιών 6:02 10/23). Η ιδέα γεννήθηκε το 1980 με ένα άρθρο στο Teacher Science. Το άρθρο υπήρξε πηγή έμπνευσης για τον Maurice Oehler – καθηγητή Χημείας στο Wisconsin τώρα συνταξιούχο – ο οποίος το 1991 δημιούργησε το Εθνικό Ιδρυμα «Ημέρα του mole». Πολλά σχολεία στις Ηνωμένες Πολιτείες και τον Καναδά παίρνουν κάθε χρόνο μέρος στην Ημέρα του mole με σκοπό να προκαλέσουν το ενδιαφέρον των μαθητών για τη Χημεία και να ανακαλύψουν τη γοητεία της.

Ο κλάδος της Χημείας έχει γιορτάσει την ημέρα του <<Mole>> με φαντασμαγορικά  πειράματα από ομάδα μαθητών/τριών της Γ΄Λυκείου τη Δευτέρα,  23/10/2023!

Υπεύθυνοι Δράσης:
Παναγιώτης Στυλιανού, Βοηθός Διευθυντής