Καλλιτεχνική Παράσταση Περιφερειακού Λυκείου Αποστόλου Λουκά

"Κηλίδες κόκκινες των ματωμένων χρόνων"

Η πιο πάνω Καλλιτεχνική Παράσταση  πραγματοποιήθηκε με πολύ μεγάλη επιτυχία στις 12.3.2024, στο Παττίχειο Δημοτικό Θέατρο Λεμεσού, στο πλαίσιο του διαχρονικού στόχου του Υπουργείου Παιδείας, Δεν Ξεχνώ και Αγωνίζομαι, που φέτος λόγω της συμπλήρωσης 50 χρόνων από την τουρκική εισβολή δίνεται ιδιαίτερη έμφαση μέσα από δράσεις που τα σχολεία προγραμματίζουν. Στόχος μας ήταν, μέσα από την Τέχνη και τον Πολιτισμό (είναι και αυτός ένας άλλος δρόμος) να ενδυναμώσουμε την ιστορική μνήμη, προβάλλοντας το ήθος, την αξιοπρέπεια του λαού μας.

Στις 12.3.2024, σαράντα υπέροχα παιδιά, μαθήτριες και μαθητές του σχολείου μας, με κείνο το καθάριο βλέμμα και το δάκρυ στην άκρη του ματιού κατάφεραν να μας ταξιδέψουν με τον νου και την καρδιά στην Πατρίδα που ακόμη δεν γνώρισαν, που δεν περπάτησαν, που δεν μύρισαν, που δεν άγγιξαν. Σαράντα υπέροχα παιδιά, που  μεγάλωσαν με εικόνες της Κατεχομένης Πατρίδας μας, μέσα από το παραμύθι της γιαγιάς και του δασκάλου τους τη διδαχή, κατάφεραν  εκείνο το  βράδυ, στο Παττίχειο Δημοτικό Θέατρο της Λεμεσού, να μας ταξιδέψουν, μέσω της Τέχνης, στην Κερύνεια, την Αμμόχωστο, τη Λάπηθο, τη  Μόρφου και "άλλα πολλά ελληνικά ονόματα". Οι 40 ταξιδιώτες του ονείρου  δεν ρώτησαν για τον προορισμό, μας έδωσαν το χέρι και μας εμπιστεύτηκαν. Κρατούσε ο ένας το χέρι του άλλου, η νεανική τους καρδιά χτυπούσε στον ίδιο ρυθμό με τη δική μας. Με  το ταλέντο τους στη δραματοποίηση, χορό και μουσική, την προσήλωση, τη συνέπεια, την υπευθυνότητα, την αγάπη για την Πατρίδα εμφύσησαν την ελπίδα, την πίστη και τη θέλησή μας να  κρατήσουμε άσβηστη τη φλόγα της μνήμης και του ιστορικού μας χρέους.