Πάρκο Γλυπτικής «Ανθρώπινα Δικαιώματα»

Την Παρασκευή, 12 Απριλίου 2024, τελέστηκαν τα εγκαίνια του Πάρκου Γλυπτικής με θέμα «Ανθρώπινα Δικαιώματα», το οποίο βρίσκεται σε υπαίθριο χώρο εντός του Περιφερειακού Λυκείου Αποστόλου Λουκά Κολοσσίου.

Το υπαίθριο αυτό Πάρκο σύγχρονης τέχνης περιλαμβάνει εκθέματα που δημιουργήθηκαν στο πλαίσιο των μαθημάτων της Τέχνης τα τελευταία χρόνια από ομάδα μαθητών και μαθητριών του Σχολείου υπό την εποπτεία της εικαστικού κ. Πόπης Νικολάου.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες μέσα από τα έργα τους αναδεικνύουν καίρια κοινωνικά και άλλα ακανθώδη ζητήματα που προβληματίζουν και ταλανίζουν τους ίδιους αλλά και την κοινωνία γενικότερα με σκοπό να ευαισθητοποιήσουν και να προβληματίσουν την κοινή γνώμη.

Παράλληλα με το κάθε έργο, έχει δημιουργηθεί ένα φιλμάκι, το οποίο αποτυπώνει το βασικό μήνυμα του κάθε έργου και λειτουργεί ως φορέας διάδοσής του σε ολόκληρη την κοινωνία.